שיקום - יעוץ - חינוך - הכשרה

"חיינו המיניים הם מקור המאווים בחיינו, מקור החסר, אי הנחת והפניה אל האחר" (באלינט)

מיניות האדם מלווה אותו לאורך חייו. ביטויה יכול להביא אותו לתחושות עונג והתעלות, אך גם לגרום לו סבל וייסורים. המיניות מושפעת מהיבטים פיזיולוגיים, פסיכולוגיים, תרבותיים ואישיים ומהווה מרכיב מרכזי בזהותו של האדם.

פורנוגראפיה

הייתם נותנים לילדיכם המתבגרים לשתות אלכוהול או לצרוך סמים על בסיס קבוע?

ומה לגבי פורנוגראפיה? יש המכנים אותה "הסם החדש": היא זמינה, נגישה, חינמית, מסקרנת, מגוונת, מתגמלת, אנונימית. מחקרים עדכניים מצביעים על כך שמרבית הנערים צופים בפורנוגראפיה על בסיס קבוע. תכנים אלה משפיעים באופן משמעותי על גיבוש גישה והתייחסות למיניות, להתנהגות מינית ולהתפתחות מינית: כך למשל, מתבגרים רבים חושבים שמין קבוצתי עם נערה אחת אינו פסול. עוד נמצא, כי צריכת פורנוגרפיה מוגברת היא המנבא החזק ביותר של מוכנות ונטייה לתקיפה מינית ולהטרדה מינית בכל הגילאים.

בנוסף, צריכת פורנוגראפיה עלולה לגרום בין השאר ל:

  • בעיות בתפקוד המיני, פחדים, סלידה ורתיעה מיחסי מין
  • השפעות על דימוי הגוף אצל גברים ונשים
  • השפעות על מערכות זוגיות
  • השפעות על מצב נפשי (אחוז הסובלים מדיכאון בקרב צרכני פורנו כפול מאשר בכלל האוכלוסייה)

ואיפה ההורים והמחנכים? רבים חשים מבוכה סביב התחום המיני, מתקשים לעקוב אחרי התכנים אליהם חשופים הילדים ובני הנוער וכתוצאה מכך מתקשים לנהל אתם תקשורת פתוחה ובריאה סביב התחום המיני-חברתי ולסייע בידם לנווט כהלכה ב'יער' המידע והמסרים: רבים מההורים לא מדברים עם בני הנוער על הסכנות הטמונות באינטרנט.

כמו בכל סם, גם צריכת פורנוגראפיה עלולה להפוך להתמכרות : 1/3 מהנערים ו 10% מהנערות בגילאי 14-19 בארה"ב מכורים לפורנו באינטרנט. בקרב מבוגרים, הנתונים מצביעים על כ 10% מכורים. כמו כל התמכרות, גם התמכרות לפורנו גורמת לפגיעה משמעותית מבחינה רגשית, חברתית, בין אישית, זוגית ותעסוקתית. לעיתים היא עלולה לגרום למשתמש תחושות של בושה, אשמה, גועל וירידה בערך העצמי ובסופו של דבר לפגיעה משמעותית ביותר באיכות חייו ובחיי המין שלו.


אנו בצוות שיחה מציעים מספר התערבויות בתחום:

  • ייעוץ וטיפול פרטני למשתמש בפורנוגראפיה ולבני משפחתו
  • חינוך מיני מניעתי לבני נוער
  • הרצאות וסדנאות להורים
  • הדרכת אנשי מקצוע המתמודדים עם סוגיות שימוש בפורנוגרפיה בקרב מטופלים