שיקום - יעוץ - חינוך - הכשרה

"חיינו המיניים הם מקור המאווים בחיינו, מקור החסר, אי הנחת והפניה אל האחר" (באלינט)

מיניות האדם מלווה אותו לאורך חייו. ביטויה יכול להביא אותו לתחושות עונג והתעלות, אך גם לגרום לו סבל וייסורים. המיניות מושפעת מהיבטים פיזיולוגיים, פסיכולוגיים, תרבותיים ואישיים ומהווה מרכיב מרכזי בזהותו של האדם.

התנהגות מינית כפייתית והתמכרות למין

עבור רבים מאיתנו, התנהגות מינית היא מקור להנאה. אולם ל 6-10% מהאנשים (בעיקר גברים), התנהגות מינית היא מקור לסבל: אלה הם המכורים למין.
התמכרות למין מאופיינת בכך שהיא מנהלת את חייו של המכור, כך שהוא אינו יכול לשלוט בהתנהגותו המינית. דפוס ההתמודדות העיקרי של המכור למין עם מצבי חיים שונים הוא ע"י תכנון וביצוע ההתנהגות המינית, ללא יכולת להפסיק את התנהגותו, למעשה ללא יכולת לבחור. המכור עסוק יותר ויותר במחשבות, תכנון וביצוע ההתנהגות המינית. פעמים רבות מתרחש תהליך של הסלמה, המתבטא או בכמות הולכת וגדלה של "חומר" (=התנהגות מינית), או בסוג ובתוכן ההתנהגות המינית.
רבים מהמכורים למין צורכים פורנוגראפיה, אחרים צורכים שירותי מין קנוי, מין מזדמן, קשרים מיניים מחוץ למערכת היחסים הזוגית, מנהלים שיחות בעלות תוכן מיני באתרי היכרויות שונים ועוד.
התמכרות למין עלולה לפגוע במכלול תחומי החיים של האדם: התחום הזוגי, המשפחתי, החברתי, התעסוקתי, הכלכלי. כללית מדובר בפגיעה משמעותית באיכות החיים.

למרות ההשלכות השליליות של ההתמכרות על חייו, המכור אינו יכול להפסיק אותה בעצמו. הטיפול בהתמכרות למין כולל שלבים והיבטים שונים, ביניהם: מזעור נזקים ואיתור גורמי תמיכה, גמילה, הכרת מעגל ההתמכרות, טכניקות של מניעת מעידה (relapse prevention), עיבוד טראומות וביסוס איכות חיים.


אנו בצוות שיחה מציעים:

  • טיפול פרטני באנשים הסובלים מהתנהגות מינית כפייתית ומהתמכרות למין
  • טיפול והדרכה לבני המשפחה (בני/בנות זוג, הורים, ילדים)
  • סדנאות והרצאות בנושא