שיקום - יעוץ - חינוך - הכשרה

"חיינו המיניים הם מקור המאווים בחיינו, מקור החסר, אי הנחת והפניה אל האחר" (באלינט)

מיניות האדם מלווה אותו לאורך חייו. ביטויה יכול להביא אותו לתחושות עונג והתעלות, אך גם לגרום לו סבל וייסורים. המיניות מושפעת מהיבטים פיזיולוגיים, פסיכולוגיים, תרבותיים ואישיים ומהווה מרכיב מרכזי בזהותו של האדם.

טיפול בטראומה מינית / פגיעה מינית / התעללות מינית

תקיפה/התעללות מינית יכולה לגרום לתגובות נפשיות, התנהגותיות ותפקודיות מגוונות. לעיתים קרובות, הנזק הרגשי מתקיפה מינית הינו משמעותי יותר מהנזק הפיזי. בדומה לטראומות אחרות, לאחר פגיעה מינית, חלק מהאנשים יסבלו מסימפטומים רגשיים, התנהגותיים ותפקודיים שונים אשר עשויים להפר באופן משמעותי את האיזון בחייהם. כך למשל, עשויים לחוות תחושות של אובדן שליטה, מבוכה, אשמה, בושה ובלבול, חרדה ודיכאון, מכאובים פיזיים לא מוסברים, דריכות ורגישות יתר, קשיי שינה, חזרה בלתי נשלטת של זיכרונות, פחדים, הסתגרות חברתית, ופגיעה בתפקודים שונים נוספים. לעתים התגובות מופיעות כתגובה מאוחרת לאירוע, לאחר חודשים ואף שנים.
אחרים יפתחו הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) ועשויים לחוות בנוסף לקשיים אשר צוינו גם סימפטומים משלוש קבוצות עיקריות:

  1. זיכרונות חודרניים של האירוע הטראומטי: פלשבקים, סיוטים ו/או מחשבות חוזרות וחודרניות על האירוע.
  2. דריכות יתר: עצבנות, התפרצויות כעס, דריכות, בהלה, קשיי שינה וריכוז.
  3. הימנעות: מצוקה רגשית סביב מפגש עם גירויים המזכירים את האירוע וניסיון להימנע מהם, צמצום התפקוד היומיומי, סגירות, התבודדות ועוד.

בנוסף לכל אלו, קורבנות תקיפה מינית עשויים לסבול מסימפטומים של טראומה ייחודיים לחוויה הטראומטית שעברו משום שלהבדיל מאירועים טראומתיים אחרים, בהם הנפגעים חווים לכידות קבוצתית, וזוכים לתמיכה הדדית ואהדה ציבורית, טראומה מינית נחווית בבידוד ובסוד. לאור האמור, פגיעה מינית עשויה להוביל לתחושות של אשמה, בושה ובדידות. משום כך, פנייה לטיפול מהווה התרת קשר השתיקה, ולעיתים מתאפשרת לראשונה הזדמנות להפחתת רגשות הבושה, האשמה והבדידות.

כיום קיימים מודלים טיפוליים מגוונים לטיפול בנפגעי טראומה מינית וברור כי גם שנים אחרי הפגיעה יש בכוחו של טיפול נפשי להקל ואף לתרום לרווחתם הנפשית של נשים וגברים שסובלים מההשלכות של פגיעה מינית שעברו. הטיפול הוא למעשה תהליך של שיקום האמון בעולם, שיקום הביטחון בקשר עם בני אדם ושיקום הקשר עם הגוף ועם הנפש. המרחב הטיפולי נבנה בזהירות, על-מנת להוות סביבה בטוחה ומכבדת, בכדי להכיר בהשפעת הטראומה על החיים ולבנות מערך כוחות להתמודדות יעילה ולהחלמה רגשית.


אנו בשיחה מציעים אבחון ראשוני להערכת אופי הטראומה, עוצמת הסימפטומים והתאמת שיטת הטיפול:

  • טיפול רגשי דינמי - מתמקד בעיבוד האירוע הטראומטי והשפעותיו על חיי המטופל/ת כיום, חיזוק יכולות ההתמודדות וסיוע בקשיי התפקוד ביום-יום, שיקום הדימוי העצמי, בניית רשת ביטחון תמיכתית ועוד.
  • טיפול ממוקד רגשות - EFT – מתמקד ביצירת סביבה בטוחה לעיבוד הרגשי של חווית הטראומה, הבנת הרגשות והצרכים האדפטיביים (מקדמים) ושינוי התפיסה האישית של המטופל לגבי האירוע הטראומטי. המטפל משלב התערבויות חווייתיות, שמטרתן לעזור למטופל לפתח מודעות לרגשות, להביע רגשות, לווסת רגשות בצורה יעילה ולשנות רגשות שאינם יעילים (מעכבים).
  • טיפול קוגניטיבי-התנהגותי - CBT – מתמקד בשינוי הסימפטומים המפריעים לתפקוד רגשי והתנהגותי תקין, באמצעות תרגילים המיועדים לעיבוד קוגניטיבי, רגשי וגופני של האירוע הטראומטי, הקניית מיומנויות הרגעה עצמית וויסות רגשי, חשיפה הדרגתית לגירויים המזכירים את האירוע הטראומטי, במטרה לבסס מחדש את התחושה שהעולם אינו מקום מסוכן בהכרח, וכי האדם אינו חסר אונים בהתמודדות עמו.