שיקום - יעוץ - חינוך - הכשרה

טיפול בטראומה

אנשים רבים חווים טראומה במהלך חייהם. אירוע טראומטי עשוי להיות כל אירוע אשר 'שובר' את רצף החיים השגרתי. כך למשל, תאונה, אסון טבע, אובדן, תקיפה פיזית, פגיעה מינית ועוד. מצבים נוספים עשויים להיחוות כטראומה ולשחוק את כוחות ההתמודדות של האדם: התמודדות עם מחלה או נכות, אובדן עבודה, דחייה חברתית, קושי בזהות העצמית ועוד.

לאחר חשיפה לטראומה, חלק מהאנשים יסבלו מסימפטומים רגשיים, התנהגותיים ותפקודיים שונים אשר עשויים להפר באופן משמעותי את האיזון בחייהם. כך למשל, עשויים לחוות תחושות של אובדן שליטה, מבוכה, אשמה, בושה ובלבול, חרדה ודיכאון, מכאובים פיזיים לא מוסברים, דריכות ורגישות יתר, קשיי שינה, חזרה בלתי נשלטת של זיכרונות, פחדים, הסתגרות חברתית, ופגיעה בתפקודים שונים נוספים. לעתים התגובות מופיעות כתגובה מאוחרת לאירוע, לאחר חודשים ואף שנים.

אחרים יפתחו הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) ועשויים לחוות בנוסף לקשיים אשר צוינו גם סימפטומים משלוש קבוצות עיקריות:

  1. זיכרונות חודרניים של האירוע הטראומטי: פלשבקים, סיוטים ו/או מחשבות חוזרות וחודרניות על האירוע.
  2. דריכות יתר: עצבנות, התפרצויות כעס, דריכות, בהלה, קשיי שינה וריכוז.
  3. הימנעות: מצוקה רגשית סביב מפגש עם גירויים המזכירים את האירוע וניסיון להימנע מהם, צמצום התפקוד היומיומי, סגירות, התבודדות ועוד.

כיום קיימים מודלים רבים לטיפול בטראומות וישנה חשיבות להערכה נכונה בתחילת הטיפול על-מנת להתאים את המודל הטיפולי המתאים לאדם לאור הטראומה אותה עבר, הסימפטומים העיקריים, גורמי התמיכה הקיימים ועוד.


אנו בשיחה מציעים אבחון ראשוני והתאמת שיטת הטיפול:

  • טיפול רגשי דינמי - מתמקד בעיבוד האירוע הטראומטי והשפעותיו על חיי המטופל/ת כיום, חיזוק יכולות ההתמודדות וסיוע בקשיי התפקוד ביום-יום, שיקום הדימוי העצמי, בניית רשת ביטחון תמיכתית ועוד.
  • טיפול ממוקד רגשות - EFT – מתמקד ביצירת סביבה בטוחה לעיבוד הרגשי של חווית הטראומה, הבנת הרגשות והצרכים האדפטיביים (מקדמים) ושינוי התפיסה האישית של המטופל לגבי האירוע הטראומטי. המטפל משלב התערבויות חווייתיות, שמטרתן לעזור למטופל לפתח מודעות לרגשות, להביע רגשות, לווסת רגשות בצורה יעילה ולשנות רגשות שאינם יעילים (מעכבים).
  • טיפול קוגניטיבי-התנהגותי - CBT – מתמקד בשינוי הסימפטומים המפריעים לתפקוד רגשי והתנהגותי תקין, באמצעות תרגילים המיועדים לעיבוד קוגניטיבי, רגשי וגופני של האירוע הטראומטי, הקניית מיומנויות הרגעה עצמית וויסות רגשי, חשיפה הדרגתית לגירויים המזכירים את האירוע הטראומטי, במטרה לבסס מחדש את התחושה שהעולם אינו מקום מסוכן בהכרח, וכי האדם אינו חסר אונים בהתמודדות עמו.